Har du svårt att sitta still på rumpan och skriva? Sätt klockan på tjugofem minuter och ägna dig enbart åt manuset. När klockan ringer är du åter fri att fladdra runt.
Får du värk av att hamra på tangenterna hela dagarna? Sätt klockan på tjugofem minuter och ägna dig enbart åt manuset. När klockan ringer hoppar du upp och sträcker på kroppen.
Kom ihåg: skriva, pausa, skriva, pausa.
Råden har jag fått från författare och sjukgymnaster och allt känns glasklart. Det enda jag undrar över är bilden. Borde jag inte ha haft en klocka?
Bra att vila hjärnan ibland, inte bara kroppen. Kan räcka med att hämta en kopp te för att komma på nya saker, eller se något som behöver ändras.
GillaGilla
Min hjärna håller med. Själv tycker jag att den borde kunna åstadkomma lite mer under lite längre stunder…
GillaGilla